Rancangan Pengajaran Harian
Bahasa Malaysia
Tahun 3
Tarikh : 27.01.2010
Masa : 07.10 – 08.10 Pagi
Kelas : 3 Arif
Bil. Murid : /18 Orang (13 Lelaki 5 Perempuan)
Pemuliahan
:
Tema : Mari Bersukan
Tajuk : Bola Sepak
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama :
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan
intonasi yang
betul
dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) Membaca lancar bahan
sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan
intonasi
yang betul.
Aras 3 (ii) Menjawab soalan
pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
Fokus Sampingan :
10.2 Mengedit dan
memurnikan hasil penulisan.
Aras 2 (i) Menilai dan
membetulkan kesilapan ayat yang terdapat dalam teks.
Objektif Pelajaran :
Pada akhir pelajaran
murid dapat :
(i)
Membaca
kuat teks petikan yang bertajuk “Bola Sepak” dengan sebutan
dan intonasi yang betul dan tepat.
(ii)
Menjawab
lima soalan pemahaman berdasarkan petikan “Bola Sepak” dengan menggunakan ayat
yang betul dan tepat.
(iii)
Menyusun
perkatataan yang diberi menjadi ayat yang betul dan tepat.
Sistem Bahasa : Kata Kerja
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani
Dan Kesihatan
Nilai : Keberanian.
Kemahiran Generik : Kemahiran berfikir
(mencirikan, dan mengkategori)
Belajar
Cara Belajar (berbincang)
Pendekatan Pembelajaran: Berpusatkan murid,
berpusatkan guru, dan Induktif
Strategi P & P : Kolaboratif
Kecerdasan Pelbagai : Verbal-Linguistik, Interpersonal dan Visual-Ruang
Teknik : Perbincangan, soal jawab,
tunjuk cara, dan
sumbangsaran.
Bahan Bantu Mengajar :
·
Komputer riba
·
Pembesar suara
·
Gambar Sukan Permainan
·
Kad Papan Putih
·
Muzik iringan (semasa
aktiviti kumpulan)
Perbendaharaan Kata : membaling, memukul,
menendang
Pengetahuan sedia ada : murid pernah bermain sukan
ini semasa di
rumah atau di sekolah.
Langkah Pengajaran dan
Pembelajaran
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Puzzle bergambar
dan kad huruf
Soalan :
1. Apakah gambar yang kamu dapat lihat daripada susunan puzzle ini?
2. Apakah perkataan yang terhasil daripada kad hurup yang diberikan?
|
1.
Guru mengarahkan ketua kumpulan untuk datang ke hadapan memilih sampul
mengikut warna yang mereka suka.
2.
Guru mengarah murid-murid membuka sampul tersebut dalam kumpulan mereka.
3.
Guru mengarah murid menyusun puzzle dan kad huruf mengikut kumpulan
masing-masing.
4.
Guru bertanyakan murid apa yang mereka perolehi daripada susunan puzzle
dan huruf yang diberikan.
5.
Guru mengaitkan susunan puzzle dan kad huruf tadi dengan tajuk yang akan
dipelaari hari ini.
|
BBM
-Kad huruf
-Puzzle
Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal-Linguistik
- Interpersonal
Kemahiran Bernilai Tambah :
- Kontekstual
Nilai :
Kerjasama
|
Langkah 1
(15 Minit)
|
Petikan “ Bola Sepak”
|
1.
Guru mengedarkan
lembaran petikan kepada murid-murid yang bertajuk “Bola Sepak”.
2.
Guru membaca petikan
tersebut dan murid diarah mendengar dengan teliti.
3.
Guru mengarah murid-murid
membaca petikan tersebut secara berkumpulan.
4.
Guru memilih beberapa
orang murid membacakan semula petikan tersebut secara individu.
5.
Guru menilai dan
membuat peneguhan hasil bacaan murid.
|
BBM :
- Lembaran Petikan bertajuk “Bola Sepak”
- Papan gulung
Belajar Cara Belajar :
- Membaca
Teknik :
-Tunjuk cara (membaca)
Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal-Linguistik
- Intrapersonal
Kemahiran Berfikir :
-Mentafsir
Nilai : Kerjasama
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Gambar “Sukan Permainan”.
|
1.
Guru mengedarkan petikan yang bertajuk “Bola Sepak” dan soalan pemahaman
kepada murid.
2.
Guru meminta murid-murid membaca petikan secara senyap kemudian
berbincang dalam kumpulan jawapan bagi setiap soalan tersebut.
3.
Guru memberikan sekeping papan putih kepada setiap kumpulan untuk
mencatat jawapan soalan pemahaman.
4.
Guru membantu murid-murid cara menjawab soalan pemahaman dengan betul.
5.
Guru memberi pengukuhkan terhadap hasil kerja murid-murid.
|
BBM :
- Lembaran soalan pemahaman
Pendekatan :
-Berpusatkan murid
Strategi :
-Kolaborasi
Teknik :
-Perbincangan
-Sumbangsaran
BCB:
-Berbincang
Kem.Berfikir :
-Menjana idea
Kecerdasan Pelbagai :
-Intrepersonal
-Verbal-Linguistik
-Kinestetik
Nilai : Kerjasama
|
Langkah 3
(15 minit)
|
Susunan perkataan
|
1.
Murid diminta supaya berada dalam kumpulan yang telah ditetapkan.
2.
Guru memberi edaran soalan latihan menyusun perkataan kepada murid-murid.
3.
Guru memberitahu cara untuk menyusun perkataan menjadi ayat yang betul.
4.
Setiap kumpulan diminta supaya memberikan satu jawapan yang telah
diperoleh dan menulis jawapan tersebut di papan tulis.
5.
Guru memberi pengukuhkan terhadap hasil kerja murid-murid.
|
BBM :
-Lembaran latihan menyusun perkataan.
Teknik :
-Perbincangan
BCB:
-Berbincang
Kecerdasan Pelbagai :
Verbal Linguistik
Nilai :
Kerjasama
|
Langkah 4
(7 minit)
|
Sistem Bahasa
Kata tanya
|
1.
Guru memberi
penerangan tentang maksud kata tanya dan memberikan contoh yang sesuai.
2.
Guru mengedarkan
kepada murid nota berkaitan dengan kata tanya.
3.
Guru mengarahkan murid
membaca nota yang diberikan dan memberikan contoh yang sesuai.
4.
Guru memberi latihan
sebagai kerja rumah kepada murid-murid dalam bentuk lembaran kerja.
5.
Guru meminta murid
menyimpulkan hasil yang mereka perolehi hari ini.
|
BBM :
Lembaran nota dan latihan
Pendekatan :
Berpusatkan bahan
Kecerdasan Pelbagai :
Verbal Linguistik
Nilai :
Kerjasama
|
Penutup
(3 minit)
|
Rumusan isi pelajaran.
|
1. Murid diminta membuat rumusan tentang pelajaran
pada hari tersebut dengan bimbingan guru.
2. Guru mengucapkan terima kasih kepada murid
kerana memberikan perhatian serta memberikan
pesanan supaya menyiapkan kerja rumah yang diberi dan mengulang kaji
pelajaran di rumah.
|
Kecerdasan Pelbagai :
Verbal-Linguistik
KBT:
Kemahiran Berfikir:
Merumuskan
|