Rancangan Pengajaran
Harian
Bahasa Malaysia
Tahun 3
Tarikh : 26.01.2010
Masa : 10.30 – 11.30 Pagi
Kelas : 3 Arif
Bil. Murid : /18 Orang (13 Lelaki 5 Perempuan)
Pemulihan
:
Tema : Mari Bersukan
Tajuk : Sukan Permainan
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama :
3.1 : Menyampaikan
maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk dengan
menggunakan kata, istilah, frasa, struktur ayat yang
betul dan laras
bahasa yang sesuai
Aras 3 (ii) : Membentangkan maklumat yang diperoleh
secara ringkas dan tepat.
Fokus Sampingan :
8.1
: Membina dan menulis
perkataan, ayat tungal dan ayat majmuk.
Aras 1(i) : Menulis
perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang
diberikan
Objektif Pelajaran :
Pada akhir pelajaran murid dapat :
1. Menyampaikan
maklumat yang diperoleh tentang permainan dengan ayat yang betul dan tepat.
2. Menulis sekurang-kurangnya lima jenis ayat tungal
berdasarkan gambar bersiri yang diberikan dengan ayat yang betul dan tepat.
3. Menulis sekurang-kurangnya tiga kata kerja daripada
gambar berkaitan sukan permainan dengan betul dan tepat.
Sistem Bahasa : Kata Kerja
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani
Dan Kesihatan
Nilai : Keberanian.
Kemahiran Generik : Kemahiran berfikir
(mencirikan, dan mengkategori)
Belajar
Cara Belajar (berbincang)
Pendekatan Pembelajaran: Berpusatkan murid,
berpusatkan guru, dan Induktif
Strategi P & P : Kolaboratif
Kecerdasan Pelbagai : Verbal-Linguistik, Interpersonal dan Visual-Ruang
Teknik : Perbincangan, soal jawab,
tunjuk cara, dan
sumbangsaran.
Bahan Bantu Mengajar :
·
Komputer riba
·
Pembesar suara
·
Gambar Sukan Permainan
·
Kad Papan Putih
·
Muzik iringan (semasa
aktiviti kumpulan)
Perbendaharaan Kata : membaling, memukul,
menendang
Pengetahuan sedia ada : murid pernah bermain sukan
ini semasa di
rumah atau di sekolah.
Langkah Pengajaran dan
Pembelajaran
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 minit)
|
Teka-teki
Soalan :
1. Bacakan teka-teki ini?
2. Apakah jawapan bagi teka-teki ini?
|
1.
Guru mengarahkan tiga
orang murid menggantungkan soalan teka-teki di hadapan kelas.
2.
Murid diminta supaya
membaca soalan teka-teki tersebut dan diberi masa untuk memikirkan
jawapannya.
3.
Murid diminta menjawab
ketiga-tiga soalan teka-teki tersebut.
Guru mengaitkan teka-teki tersebut dengan tajuk pelajaran pada hari
tersebut iaitu “Sukan Permainan” .
|
BBM
Lembaran Soalan Teka-teki
Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal-Linguistik
- Interpersonal
Kemahiran Bernilai Tambah :
- Kontekstual
Nilai :
Keberanian
|
Langkah 1
(25 Minit)
|
Jenis Permainan
Kumpulan 1:
Bola jaring
Kumpulan 2:
Badminton
Kumpulan 3:
Bola sepak
Kumpulan 4:
Hoki
|
1.
Murid dibahagikan kepada
empat kumpulan.
2.
Setiap kumpulan
diberikan sekeping kad papan putih dan sebatang pen marker.
3.
Setiap kumpulan
mendapat soalan tentang jenis permainan yang berlainan.
4.
Guru mengarahkan
murid-murid berbincang dalam kumpulan mengenai gambar sukan yang mereka
perolehi.
5.
Setiap kumpulan diedarkan
dengan jadual dan diminta supaya mengisi jadual tersebut dengan maklumat yang
berkaitan.
6.
Seorang wakil daripada
setiap kumpulan diminta membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
|
BBM :
- Gambar sukan permainan
- Kad Papan Putih
- Jadual
Belajar Cara Belajar :
- Memberi idea
Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal-Linguistik
- Intrapersonal
Kemahiran Berfikir :
-Mentafsir
Nilai : Keberanian
|
Langkah 2
(15 minit)
|
Gambar “Sukan Permainan”.
|
1.
Murid
mendapat edaran gambar tunggal yang diberikan oleh guru.
2.
Murid
diminta supaya meneliti gambar tersebut terlebih dahulu.
3.
Murid
memberikan idea mereka tentang gambar tersebut satu demi satu.
4.
Murid
diminta membina lima ayat berdasarkan gambar tunggal yang diedarkan itu.
|
BBM :
- Muzik iringan
Pendekatan :
-Berpusatkan murid
Strategi :
-Kolaborasi
Teknik :
-Perbincangan
-Sumbangsaran
BCB:
-Berbincang
Kem.Berfikir :
-Menjana idea
Kecerdasan Pelbagai :
-Intrepersonal
-Verbal-Linguistik
-Kinestetik
Nilai : Keberanian
|
Langkah 3
(10 minit)
|
Sistem Bahasa
-
Kata Kerja
|
1.
Guru melekatkan gambar
tentang sukan permainan di papan putih.
2.
Guru menerangkan
maksud kata kerja dan memberikan contoh yang sesuai kepada murid-murid.
3.
Guru mengarahkan murid
berbincang dalam kumpulan mereka untuk mencari kata kerja yang sesuai
berdasarkan gambar yang dipaparkan.
4.
Guru membantu
murid-murid membina ayat daripada kata kerja yang diberikan.
5.
Guru menyimpulkan
hasil kerja murid hari ini.
|
BBM :
-Gambar Sukan dan permainan
Teknik :
-Perbincangan
BCB:
-Berbincang
Kecerdasan Pelbagai :
-Verbal-linguistik
|
Penutup
(3 minit)
|
Rumusan isi pelajaran.
|
1.
Guru bertanyakan
kepada murid apa kemahiran yang mereka pelajari hari ini.
2.
Guru merumuskan
keseluruhan pembelajaran pada hari ini.
|
Kecerdasan Pelbagai :
Verbal-Linguistik
|
Lampiran :
SOALAN TEKA-TEKI
SOALAN 1
Bukan sukan sebarang sukan,
Antara semua yang paling unggul;
Sebelas pemain satu pasukan,
Bola ditendang mencecah gol.
SOALAN 2
Di atas gelanggang atau di padang,
Ramai orang datang berkunjung;
Bola dipukul bukan ditendang,
Kayunya keras bengkok di hujung.
SOALAN 3
Di dalam gelanggang asyik terkejar,
Setiap jaringan menambah mata;
Kepada rakan bola dilontar,
Tiada lelaki hanya wanita.
Tiada ulasan:
Catat Ulasan