Rabu, 27 Januari 2010

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 3


Rancangan Pengajaran Harian                                                                                                  Bahasa Malaysia                                                                                                                            Tahun 3

Tarikh            :           27.01.2010
Masa              :           07.10 – 08.10 Pagi
Kelas             :           3 Arif
Bil. Murid      :                /18 Orang (13 Lelaki 5 Perempuan)
                                    Pemuliahan :
Tema             :           Mari Bersukan
Tajuk             :           Bola Sepak


Hasil Pembelajaran
Fokus Utama :
5.2                   Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang
betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i)        Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
Aras 3 (ii)       Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.

Fokus Sampingan :
10.2                Mengedit dan memurnikan hasil penulisan.
Aras 2 (i)        Menilai dan membetulkan kesilapan ayat yang terdapat dalam teks.




Objektif Pelajaran :
Pada akhir pelajaran murid dapat :
(i)            Membaca kuat teks petikan yang bertajuk “Bola Sepak” dengan sebutan
dan intonasi yang betul dan tepat.            
(ii)          Menjawab lima soalan pemahaman berdasarkan petikan “Bola Sepak” dengan menggunakan ayat yang betul dan tepat.
(iii)         Menyusun perkatataan yang diberi menjadi ayat yang betul dan tepat.

Sistem Bahasa                    :           Kata Kerja

Pengisian Kurikulum 
Ilmu                                        :           Sains, Pendidikan Jasmani Dan Kesihatan
Nilai                                        :           Keberanian.
Kemahiran Generik            :           Kemahiran berfikir (mencirikan, dan mengkategori)
                                                            Belajar Cara Belajar (berbincang)
Pendekatan Pembelajaran:         Berpusatkan murid, berpusatkan guru, dan Induktif
Strategi P & P                      :           Kolaboratif
Kecerdasan Pelbagai        :           Verbal-Linguistik, Interpersonal dan Visual-Ruang
Teknik                                   :           Perbincangan, soal jawab, tunjuk cara, dan
sumbangsaran.

Bahan Bantu Mengajar     :
·         Komputer riba
·         Pembesar suara
·         Gambar Sukan Permainan
·         Kad Papan Putih
·         Muzik iringan (semasa aktiviti kumpulan)

Perbendaharaan Kata                   :           membaling, memukul, menendang
Pengetahuan sedia ada               :           murid pernah bermain sukan ini semasa di
rumah atau di sekolah.


Langkah Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi
(5 minit)

Puzzle bergambar
dan kad huruf

Soalan :
1.    Apakah gambar yang kamu dapat lihat daripada susunan puzzle ini?

2.    Apakah perkataan yang terhasil daripada kad hurup yang diberikan?

1.          Guru mengarahkan ketua kumpulan untuk datang ke hadapan memilih sampul mengikut warna yang mereka suka.
2.          Guru mengarah murid-murid membuka sampul tersebut dalam kumpulan mereka.
3.          Guru mengarah murid menyusun puzzle dan kad huruf mengikut kumpulan masing-masing.
4.          Guru bertanyakan murid apa yang mereka perolehi daripada susunan puzzle dan huruf yang diberikan.
5.          Guru mengaitkan susunan puzzle dan kad huruf tadi dengan tajuk yang akan dipelaari hari ini.


BBM
-Kad huruf
-Puzzle

Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal-Linguistik
- Interpersonal

Kemahiran Bernilai Tambah :
- Kontekstual

Nilai :
Kerjasama


Langkah 1
(15 Minit)



Petikan “ Bola Sepak”

1.    Guru mengedarkan lembaran petikan kepada murid-murid yang bertajuk “Bola Sepak”.
2.    Guru membaca petikan tersebut dan murid diarah mendengar dengan teliti.
3.    Guru mengarah murid-murid membaca petikan tersebut secara berkumpulan.
4.    Guru memilih beberapa orang murid membacakan semula petikan tersebut secara individu.
5.    Guru menilai dan membuat peneguhan hasil bacaan murid.


BBM :
- Lembaran Petikan bertajuk “Bola Sepak”
- Papan gulung

Belajar Cara Belajar :
- Membaca

Teknik :
-Tunjuk cara (membaca)

Kecerdasan Pelbagai :
- Verbal-Linguistik
- Intrapersonal

Kemahiran Berfikir :
-Mentafsir

Nilai : Kerjasama


Langkah 2
(15 minit)

Gambar “Sukan Permainan”.
1.            Guru mengedarkan petikan yang bertajuk “Bola Sepak” dan soalan pemahaman kepada murid.
2.          Guru meminta murid-murid membaca petikan secara senyap kemudian berbincang dalam kumpulan jawapan bagi setiap soalan tersebut.
3.          Guru memberikan sekeping papan putih kepada setiap kumpulan untuk mencatat jawapan soalan pemahaman.
4.          Guru membantu murid-murid cara menjawab soalan pemahaman dengan betul.
5.          Guru memberi pengukuhkan terhadap hasil kerja murid-murid.

BBM :
- Lembaran soalan pemahaman

Pendekatan :
-Berpusatkan murid

Strategi :
-Kolaborasi

Teknik :
-Perbincangan
-Sumbangsaran

BCB:
-Berbincang

Kem.Berfikir :
-Menjana idea

Kecerdasan Pelbagai :
-Intrepersonal
-Verbal-Linguistik
-Kinestetik

Nilai : Kerjasama


Langkah 3
(15 minit)

Susunan perkataan

1.          Murid diminta supaya berada dalam kumpulan yang telah ditetapkan.
2.          Guru memberi edaran soalan latihan menyusun perkataan kepada murid-murid.
3.          Guru memberitahu cara untuk menyusun perkataan menjadi ayat yang betul.
4.          Setiap kumpulan diminta supaya memberikan satu jawapan yang telah diperoleh dan menulis jawapan tersebut di papan tulis.
5.          Guru memberi pengukuhkan terhadap hasil kerja murid-murid.


BBM :
-Lembaran latihan menyusun perkataan.

Teknik :
-Perbincangan

BCB:
-Berbincang

Kecerdasan Pelbagai :
Verbal Linguistik

Nilai :
Kerjasama
Langkah 4
(7 minit)
Sistem Bahasa
Kata tanya
1.    Guru memberi penerangan tentang maksud kata tanya dan memberikan contoh yang sesuai.
2.    Guru mengedarkan kepada murid nota berkaitan dengan kata tanya.
3.    Guru mengarahkan murid membaca nota yang diberikan dan memberikan contoh yang sesuai.
4.    Guru memberi latihan sebagai kerja rumah kepada murid-murid dalam bentuk lembaran kerja.
5.    Guru meminta murid menyimpulkan hasil yang mereka perolehi hari ini.

BBM :
Lembaran nota dan latihan

Pendekatan :
Berpusatkan bahan

Kecerdasan Pelbagai :
Verbal Linguistik

Nilai :
Kerjasama

Penutup
(3 minit)

Rumusan isi pelajaran.
1.    Murid diminta membuat rumusan tentang pelajaran pada hari tersebut dengan bimbingan guru.
2.    Guru mengucapkan terima kasih kepada murid kerana memberikan  perhatian serta memberikan pesanan supaya menyiapkan kerja rumah yang diberi dan mengulang kaji pelajaran di rumah.

Kecerdasan Pelbagai :
Verbal-Linguistik

KBT:
Kemahiran Berfikir:
 Merumuskan





Tiada ulasan:

Catat Ulasan